Spotkania w Kętrzynie to kolejny punkt programu polsko-chińskiego forum gospodarczego organizowanego przez Warszawską Izbę Gospodarczą. Partnerem ze strony chińskiej jest stowarzyszenie China-Europe Association for Technical and Economic Cooperation (CEATEC).
Grupa pod przewodnictwem pani Hui Chen, dyrektor CEATEC, zainteresowana była nawiązaniem kontaktów handlowych, możliwościami współpracy gospodarczej postrzeganej nie tylko z perspektywy Warszawy. Stąd wyjazd na Mazury, do Kętrzyna realizującego projekt Invest In Kętrzyn.
Warszawska Izba Gospodarcza wspiera inicjatywy gospodarcze gospodarzy i przedsiębiorców Kętrzyna. W sobotę 13 kwietnia przedstawili oni ofertę miasta i powiatu. Burmistrz Ryszard Niedziółka wśród działań sprzyjających rozwojowi biznesu wymienił m.in. obniżanie podatków, opieką nad nowopowstającym firmami oraz działania promujące biznes, w tym współpracę z Warszawską Izba Gospodarczą. W spotkaniach uczestniczył Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pan Antoni Górski będący jednocześnie członkiem Rady Biznesu w Kętrzynie.
Goście pytali m.in. o obecność chińskich firm w regionie, jakiego rodzaju przedsięwzięcia byłyby dobrze widziane, jakie są możliwości transportu towarów do i z Kętrzyna. Dyrektor Hui Chen przedstawiła szanse, jakie daję partnerska współpraca z dobrymi chińskimi firmami. Zachęcała do obecności na targach eksportu w Szanghaju, podkreślając że gospodarze pokrywają część opłat.
Odpowiedź na pytanie jakie branże napędzają gospodarkę w Kętrzynie, dała wizyta w spółce Magnetic System Technology. Firma (występująca na rynku pod marką MST) działa w branży elektronicznej i zajmuje się produkcją komponentów do przemysłu oświetleniowego. Pozycje firmy przedstawił prezes Jarosław Sachryń, jednocześnie szef Rady Biznesu w Kętrzynie.
Głównym profilem działalności MST jest produkcja komponentów do przemysłu oświetleniowego. W tym roku firma planuje uruchomić produkcję zasilaczy LED wysokiej mocy (m.in. 500W) do oświetlenia sportowego i oświetlenia terenów zewnętrznych.
Firma zatrudnia około 280 pracowników. Oferuje swoje produkty na rynku krajowym i międzynarodowym. Komponenty sprowadza np. z Chin.
Prowadzi też prace badawcze w innych segmentach produkcji, miedzy innymi nad uruchomieniem innowacyjnego silnika elektrycznego.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.